MENOPAUSA  AMBULANCIÁK  KLUBJA  ÓBUDÁN 

[MAKÓ]

A Magyar Menopausa Társaság

és a Szent Margit Kórház

Menopausa - Osteoporosis 

Szakambulanciájának 

Közös Ön- és Továbbképző

Rendezvény Sorozata

**************************************************

 

Tisztelt Klubtársak, Kedves Barátaink,

 

Az MMT 5. Kongresszusa sikeresen lezajlott júniusban. Akik sokat dolgoztak előkészítésén, azok megkönnyebbüléssel vették ezt tudomásul, akik tanulni jöttek, napi munkájukhoz próbáltak ismereteket gyűjteni, azok megelégedéssel, akik jó tudományos vitákra, viharos vezetőségválasztó közgyűlésre készültek, azok pedig minden bizonnyal csalódással. Ebből az igazán sajnálatos a viták elmaradása volt. Nem mintha nem lett volna elegendő vita téma, vitát gerjesztő indulat, egyet nem értés bizonyos kérdésekben, bizonyos kollégák között, hanem az idő. A Tudományos Bizottság elszámította magát és kevés kivétellel az egyes felkért előadók is. Így aztán a vitára nagyon kevés idő jutott. Ezt mindannyian észre vettük és tanulságul kell szolgálnia a következő kongresszusok tudományos programjának szervezéséhez.

MMT-ben azonban a vita örök; a következő MAKÓ-n módot szeretnénk adni mindenkinek véleménye megfogalmazására. A kongresszus óta számos újabb publikáció jelent meg mely érdeklődésre tarthat számot ( további WHI eredmények és a Million Women vizsgálat) Vitára és konszenzus teremtésre hívunk minden klubtársunkat a

 

 

A  MAKÓ  31.  KLUBNAPJÁRA,

melynek témája a

 

Menopausalis Hormontherapia (MHT) ,

terápiás ajánlás.

 

A klubnapot a hagyományainknak megfelelő formában,

 

2003. augusztus 30-án szombaton

délelőtt 10.00-kor tartjuk

ÓBUDÁN

A  Régi  Sípos  Halászkert Vendéglőben

(III. Lajos utca 46 sz.)

 

A témát az Orvosi Hetilap felkérése inspirálta, melyben az MMT elnökétől várják, hogy az OH „Mindennapok gyakorlata” rovatában, 4 szabvány oldalban, az alább látható tagolásban, összefoglaló és irodalmi jegyzék nélkül adjon a témában részletes könnyen áttekinthető terápiás útmutatást.

 

A MHT ajánlása elkészült, szeretnénk a beküldés előtt vitára bocsátani, hogy mindenki elmondhassa véleményét, vegyen el belőle, vagy tegyen hozzá.

Kérem a tervezet szíves és részletes tanulmányozását. A megjegyzéseket, javaslatokat beküldhetők a menopau@hungary.net E-mail címre, vagy szóban a helyszínen.

Minden segítő megjegyzést előre is köszönünk.

 

Az AJÁNLÁST vitára előterjeszti

Dr. Tóth Károly Sándor

 

**************************************************

MENOPAUSALIS HORMONTHERAPIA (MHT)

SZAKMAI AJÁNLÁS

 

Bevezetés

A peri es postmenopausalis korú nők egészségének megőrzése fontos, sajátos szűrési, diagnosztikus és kezelési problémákkal jellemzett feladata az egészségügynek.

Az ösztrogének postmenopausalis alkalmazása az Egyesült Államokban ötven, Európában harminc, hazánkban mintegy 13 éves múltra tekint vissza. A témában illetékes szakmai fórumok (Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium, Magyar Menopausa Társaság, Magyar Nőorvos Társaság, Magyar Osteoporosis es Osteoarthrologiai Társaság, Szülészet-nőgyógyászat Protokoll – szerk. Papp Zoltán) közreműködésének eredményeképpen hazánkban szervezett formában – jellemzően az országszerte megszervezett menopausa szakambulanciákon – kivizsgálási, kezelési és ellenőrzési protokollok alapján kezdődött és folyik a postmenopausalis ösztrogén (és progesztogén) kezelés beállítása és ellenőrzése, szoros egységben az egészséges életmód népszerűsítésével.

Kezdetben, hazánkban az ösztrogének és progesztogének postmenopausalis alkalmazását, a hagyományos HRT (hormone replacement therapy) magyarításaként elterjedt, HPK (hormonpótló kezelés)-nek neveztük. Újabban, éppen valódi szubsztitúciós kezelésektől megkülönböztetve, menopausalis hormontherapiáról (MHT) beszélünk.

 

A változókorú nők egy részének esetében az ösztrogén hiány (climacterialis vagy menopausa syndroma) tünetei (1. sz. táblázat) jelentős mértékben ronthatják a közérzetet, a teljesítőképességet, végső soron az életminőséget. A climacterialis syndroma ismert tüneteinek enyhítésében mással nem helyettesíthető szerepe van a természetes ösztrogének. Az MHT-t ezen alap-indikációja mentén alkalmazva is számos más kedvező hatás (csontanyagcsere, cardiovascularis, központi idegrendszeri, colorectalis tumorok), továbbá mellékhatás és szövődmény (thromboembolia, emlőrák) került a tudományos érdeklődés homlokterébe. Nem ritkán cserélt helyet a javallat az ellenjavallattal és fordítva. Érthető, hogy az MHT gyakran állt szakmai viták kereszttüzében. Nincs ez most sem másképpen.

 

Igazolódott, hogy a csak ösztrogén kezelés az endometrium carcinoma gyakoriságát többszörösére emelte, de ez hatásosan megelőzhető adekvát mennyiségű progesztogén hozzáadásával. Az ösztrogének thromboemboliás kockázatot növelő hatása az MHT esetében is jól ismert, feltehetően összefügg a thromboemboliára hajlamosító állapotokkal és/vagy a thrombophiliával való szövődéssel. A mintegy kétszeres relatív kockázat növekedés sem jelent nagy abszolút kockázatot.

A fertilis korú nők kisebb kardiovaszkuláris kockázatának a postmenopausara történő kiterjesztését is várták az MHT-től. Ezt alátámasztani látszottak nagy megfigyeléses vizsgálatok szerte a világon. Az elmúlt évek randomizált tanulmányai ezt nem bizonyították. Az MHT szekunder kardiovaszkuláris prevencióra minden valószínűség szerint nem alkalmazható. Bizonyos esélye a primer prevenciónak maradt, ha az MHT-t még ép érrendszerű nőkben a postmenopausa első 10 évében kezdik el.

Nem sikerült még egzakt módon igazolni az ösztrogének kedvező hatását a memóriavesztésre és az Alzheimer kór gyakoriságára. 

Az ösztrogén hiány tüneteinek egy része nehezen különíthető el a természetes idősödés élettani jelenségeitől és talán ezért is az MHT-val szemben nem ritkán irreális elvárások fogalmazódtak meg.

 

Etiológia

A menopausa élettani folyamat, a fertilis kort lezáró utolsó szabályos havi vérzés időpontját, illetve köznapi orvosi szóhasználatban az egész postmenopausalis életkort jelöli. A változókor (menopausalis transitio) hormonális és élettani változások összessége, melyek az egyénre jellemző változatos formában, a menopausát évekkel megelőzhetik. Ennek során az oocyták száma és az inhibin termelődés csökken, a follikuláris ösztrogén szintje hullámzik, a progeszteron termelődés megszűnik, az FSH folyamatosan emelkedik, a hipofízis feedback szabályozása károsodik. Átmenetileg kiegyensúlyozatlan ösztrogén túlsúly alakul ki, majd fokozatosan kialakul az ösztrogén hiánya, egyénenként változó mértékű postmenopausalis, más néven maradvány szérum ösztrogén szintekkel. Utóbbi már kizárólag a mellékvese eredetű androsztendionból keletkezik aromatáz enzim hatására. Valóban ösztrogénmentesnek csak az aromatáz bénítóval kezelt beteg tekinthető.

 

Patogenezis

A változókor az egyes kultúrákban és etnikumokban, de az egyes egyénekben is eltérő mértékű ösztrogénhiányos tünetek (climacterialis syndroma) kíséretében zajlik.

Bár a fő keringő ösztrogén a postmenopausaban is az ösztron, a szérum ösztradiol szintek, nem pontosan ismert módon, tükrözik a szöveti ösztrogén hatást, vagy annak hiányát. A climacterialis syndroma fél évtől akár több éven át tarthat, ezalatt megjelennek, elmúlnak, és/vagy individuális formában stabilizálódnak az ösztrogénhiányos tünetek. A petefészkek műtéti eltávolítása esetén az ösztrogén hiány vegetatív, pszichés és szervi tünetei jellemzően súlyosabbak.    

 

Terápia

A változókorú nőket mindenek előtt, az egészséges életmódra, a dohányzás abbahagyására, az alkoholfogyasztás mérséklésére, diétára és testmozgásra kell buzdítani, függetlenül attól, hogy szükségük van-e MHT-ra.

Az MHT alatt peri- és postmenopausalis korú nőknek az ösztrogén hiány (1. sz. táblázat) által indukált vagy súlyosbított tüneteinek, kóros állapotainak megelőzése és kezelése céljából bevezetett és tartósan folytatott ösztrogén- vagy ösztrogén és progesztogén kezelését értjük.

Ösztrogén szubsztitúcióról fertilis korú nők petefészek működési zavara vagy az ováriumok műtéti eltávolítása miatt kialakult ösztrogén hiány kezelése esetén beszélhetünk.

Az MHT-re általában csak az ösztrogén hiányos tünetek miatt szenvedő nők esetében van szükség, és addig kell folytatni ameddig azok fennállnak.

Az MHT-re általában csak az ösztrogén hiányos tünetek miatt szenvedő nők esetében van szükség, és addig kell folytatni, ameddig azok fennállnak.

A kezelés megkezdését részletes anamnézis felvétel, műszeres és laboratóriumi vizsgálatok (4.sz. táblázat)  előzik meg és kísérik annak folyamán, szükség esetén társszakmai konzíliumokkal kiegészítve. Az MHT megkezdéséről és folytatásáról a döntést (évente) a kezelés vezetésében jártas szakorvosnak és az érintett páciensnek kell meghoznia.

Az MHT során, a mellékhatások és szövődmények (2. és 3. sz. táblázat) elkerülése miatt törekedni kell a legkisebb, még hatékony dózis előírására, mérlegelve a rendelkezésre álló MHT alkalmazási módoknak (orális, transzdermális, orrpermet, intravaginális, intrauterin) az adott páciens  szempontjából fennálló előnyeit és hátrányait (5. sz. táblázat). Az MHT-nak egyénre szabottnak kell lennie, a kezelés során észlelt klinikai visszajelzéseket messzemenően figyelembe kell venni és  a terápiát azoknak megfelelően módosítani.

A progesztogének (természetes progeszteron és a progesztinek) alkalmazásától az endometrium hyperplasia megelőzése miatt csak hysterectomián átesett nők esetében tekinthetünk el. A progesztogének – a megfigyeléses és RCT vizsgálatok szerint egyaránt  – csökkentik az endometrium rákok előfordulását, de ronthatják az ösztrogének kedvező kardiovaszkuláris hatásait és növelik az MHT emlőrák kockázatát. Hatás/mellékhatás spektrumuk az ösztrogénekénél szélesebb. Az MHT megválasztásánál előnyben kell részesíteni a kombinált folyamatos adagolás módot. Speciális szerepe van a tibolonnak, mely a nem természetes hormon, sajátos szövetspecifikussága ösztrogén, progesztogén és androgén hatást ötvöz.

Az MHT-t elkezdeni vagy folytatni kizárólag kardiovaszkuláris prevenció céljából az utóbbi évek randomizált vizsgálatainak eredményeképpen jelenleg nem látszik indokoltnak. Mérlegelni kell az MHT, különösen a annak kombinált (ösztrogén + progesztogén) formájának, öt éven túli adagolását az emlőrák abszolút kockázatának várható 1-2‰ – es növekedése miatt. Ha a kezelés osteoporosis miatt folyik és a betegnek nincsenek egyéb ösztrogénhiányos tünetei, megfontolandó a váltás nem hormonális alternatívákra, biszfoszfonátokra, raloxifenre (SERM – Selective Estrogen Receptor Modulator). Fontos szerepe van a kalciumpótlásnak és mindek előtt a késő postmenopausaban, a D3 vitamin terápiának. A választható alternatívák között külön kategóriát képeznek a fitofarmakonok, melyek hatásvizsgálata még folyamatban van.

1.sz. táblázat

Az ösztrogén hiány potenciális tünetei és a menopausalis hormontherapia javallatai:

-          hőhullámok, éjszakai izzadás, palpitatio,

-          ingerlékenység, kimerültség, hangulatzavarok, pánik,

-          alvászavar

-          colpoxerosis, dyspareunia,

-          késztetéses incontinentia,

-          osteopenia, osteoporosis, arthropathia climacterica (kisizületi fájdalom)

 

2.sz. táblázat

A menopausalis hormontherapia (MHT) mérlegelendő ellenjavallatai:

-          emlőrák vagy azt követő állapot, súlyos fibrocystás emlőbetegség, endometrium carcinoma,

-          thromboemboliás betegség, vagy annak előzményei, thrombophilia,

-          aktív májbetegség

-          előzetes myocardialis infarctus, ISzB, több kardiovaszkuláris kockázati tényező,

-          familiáris hypertriglyceridaemia,

-          tisztázatlan eredetű meno- és metrorrhagia

 

3.sz. táblázat

A menopausalis hormontherapia (MHT) mellékhatásai:

-          oedemakészség fokozódása, mastalgia, retinaoedema (látászavar),

-          cholecystopathia,

-       venalgia,

-       lábikragörcs.

                                                                              

4.sz. táblázat

Ellenőrző vizsgálatok az MHT során:

-          Mammographia – a kezelés előtt, majd 1-2 évente,

-          Kismedencei UH (endometrium vastagság is!), 1-2 évente,

-          Osteodesitometria – a kezelés megkezdése előtt és egy év múlva,

-          Laboratóriumi vizsgálatok (általános, FSH, E2, TSH, szabad T4, vizelet, általános, calcium)

-          Egyéb vizsgálatok szükség szerint

5.sz. táblázat

Csak ösztrogén kezelés (hysterectomia után):

- 17b - oestradiolum (és – valericum)              per os              0.5 – 1.0 mg,

- oestrogenum conjugatum                    per os              0.3 – 0.625 mg,

- 17b - oestradiolum                     tapasz          12.5 – 50.0mcg,

- 17b - oestradiolum                      zselé      0.5 – 1.0 mg,

- 17b - oestradiolum                     orrpermet     150 – 300 mcg,

Szekvenciális vagy folyamatos progesztogén kiegészítés:

- dydrogesteronum                       per os              5 – 20 mg,

- norethisteronum aceticum                            per os              0.5 – 1.0 mg,

                                            tapasz             15  – 30  mg,

- levonorgestrelum                       per os              150 – 250 mg,

- dienogestum                              per os              1.0 – 2.0 mg,

- cyproteronum aceticum                       per os              1.0 mg,

Rövidítések jegyzéke:

RCT – randomizált, kontrollált tanulmány

MHT – menopausalis hormontherapia

CSy – climacterialis syndroma

 

 
 

 

 

 

 

 


Tisztelt Kollégák!

Kedves Barátaink!

Az MMT Vezetőségéhez 10 tagtársunk szándéknyilatkozatot nyújtott be komplementer medicinával foglalkozó munkacsoport megalakításáról. Célkitűzéseikkel az MMT Vezetősége előzetesen egyetért és a Megalakulás időpontjául az augusztus 30-i MAKÓ összejövetelt ajánlja.

 

Rendezvényünket hagyományosan ebéd követi.

*******************************************************************

 

T Á R S A S   E B É D

 

*******************************************************************

 

 

A MAKó összejövetelét támogatja

és a résztvevőket

ebédre vendégül látja

A MAGYAR MENOPAUSA TÁRSASÁG

 

 

Találkozunk augusztus utolsó szombatján Óbudán!

 

Az MMT vezetősége és a

SZMK Menopauza Szakambulanciája nevében,

baráti üdvözlettel,

 

Budapest, 2003. augusztus 18.

 

 

 

 

Dr. Tóth Károly Sándor            Dr. Pap Károly

MMT elnök                      következő elnök              

 

Dr. Gulyás Péter                      Dr. Ács Nándor

Szervező, SZMK                       MMT főtitkár