MENOPAUSA  AMBULANCIÁK 

KLUBJA  ÓBUDÁN

[MAKÓ]

A Magyar Menopausa Társaság és a Szent Margit Kórház

Menopausa - Osteoporosis

Szakambulanciájának

Közös, Ön- és Továbbképző

Rendezvény Sorozata

**************************************************

 

Tisztelt Klubtársak, Kedves Barátaink!

 

Az Menopausalis Hormontherapia (MHT) alkalmazásával kapcsolatos ajánlások megjelenése (Orv Hetil 144. 50: 2477-2479) után fontosnak látszik megvitatnunk azokat a protokollokat, melyeket még a 90-es évek elején állítottunk össze, jórészt közösen, ebben a körben.

Ez a protokoll az elmúlt 10 évben, megállta a helyét és csak nagyon vissza fogottan kellett változtatni rajta a HRT körülötti viharok hatására. Ez azért is volt így, mert az eredeti protokoll eleve óvatosan állt az oestrogen pótlás ügye mellé, mely óvatosság a korábbi évtizedek fenntartásaiból és az akkortájt igen halkra és szelídre fogott HRT ellenes véleményekből táplálkozott. A Menopausa Szakambulanciák szervezése és működése c. közleményünkben foglaltakkal (Orv Hetil 137.  5: 243-251) szinte minden mondatával egyet lehet érteni ma is.  Kivétel a cardiovascularis preventioval kapcsolatos indicatio változás az RTC tanulmányok tükrében, bár meglehet, még ebben sem mondatott ki az utolsó szó.

Mégis, eltelt 8 év és ma újra kell fogalmaznunk néhány elvet és az ellátással kapcsolatos gyakorlatunkat.

 

Állást kell foglalnunk:

1./A terminológiában

2./Az indicatiokban:

 - Közepes és súlyos climacterialis      syndroma (CSy) tünetek

 - Urogenitalis atrophia (localis kezelés).

 - A progestogenek valamilyen formában történő használata (folyamatos, sequentialis, hosszú cyclusú, IUD formájában) az endometrium védelmében, hysterectomia után nem ajánlott alkalmazásuk.

3./Az ellenőrzés és a döntéshozatal kérdésiben:

- Az MHT során ajánlott az endo-metrium vastagságának és szerkezetének, individualisan meghatározott gyakorisággal, végzett ultrahang .

- Az oestrogen és progestogen együttes adása cardiovascularis prevenció céljára nem ajánlott. Bár csak oestrogen kezelés formájában alkalmazva az MHT-t a cardiovascularis hatások még nem tisztázódtak a WHI vizsgálatban sem, alkalmazásuk jelen helyzetben ugyancsak nem indokolt primer, vagy secunder preventiora.

- Az MHT-vel kapcsolatos emlőrák kockázat növekedésre az 5 évet meghaladó kezelési tartam esetén lehet számítani, amit kifejezettebbé tehet a melléadott progestogen.

 - Az MHT kombinált formáinak osteoporosis- és törés kockázatot csökkentő hatását mára már RCT vizsgálatok igazolják, mégis a therapia választás mérlegelésénél, a mellékhatásokra figyelemmel alternatívákkal (bisphospho-natok, tibolone, SERM-ek) kell számolni, melyekkel az MHT kombinálható illetve helyettesíthető.

- A menopausát követő 10 -15 évvel csak nagyon indokolt esetben ajánlható az MHT kezdeményezése. 65. életév felett az MHT Alzheimer betegség és egyéb dementiák primer preventiojára nem ajánlható, de kialakult betegség esetén a tüneti kezelés nem ellenjavallt.

- Az MHT igazolta a WHI-ben OP fracturát megelőző hatását, arra sajnos még nincs bizonyíték, hogy a CSy tüneti kezelésének van-e ilyen hatása, miként arra sincs egyelőre RCT bizonyíték, hogy a tünetek miatt kezeltek között kevesebb lenne az emlőrák előfordulása, mint például a WHI-ben.

- Jogos reményeink igen, de kevés evidence based adatunk van a menopausa praecox miatt korán megkezdett kezelésekről.

- Idikált az MHT kezdeményezése a CSy életminőséget rontó középsúlyos, vagy súlyos tünetei miatt.

- Az átlagosnál alacsonyabb dózisok alkalmazásának számos előnyét tapasztalhatjuk, tény azonban, hogy kevés adatunk van arról vajon a mellékhatások és szövődmények dózisfüggően csökkenek-e.

 - A nem orálisan alkalmazott MHT számos előnyét ismerjük (májkímélő, kevesebb thromboembolia,     nem nő a CRP), nem igazolt azonban kellően a hosszú távú hatás.

 - Mielőtt bármilyen therapiába kezdünk elengedhetetlen a részletes kórelőzmény, egészségi állapotfelmérés, laboratóriumi és műszeres vizsgálatok, mely vizsgálatok részletessége nagymértékben függ az állapotfelmérés eredményétől.

 - Nincs egységes álláspont a postmenopausa-lis hormonszintek (E2, E1, TST, SHBG, androstendion) jelentőségéről az oestrogenhiányos tünetek súlyosságában, a várható hatásosságban és a mellékhatásokban, azaz az MHT initiálásában, folytatásában és felfüggesztésében.

 - Nincs egységes álláspont a szakirodalomban a „rövid távú MHT” és a „biztonságos therapiás ablak” fogalmának definiálásában (a kezelés elő éveiben ill. az 5 év után várható mellékhatások).

 - Nem tudjuk meddig folytatható a kockázat/haszon elvekre tekintettel a legkisebb hatékony dózisban az MHT, különös tekintettel, az abbahagyáskor recurráló oestrogenhiányos tünetekre.     

 - Melyik a jobb módszer az MHT elhagyására az azonnali abbahagyás vagy a fokozatos leépítés?

 - Van-e a mellékhatások tekintetében különbség az egyes oestrogen preparátumok között?

Ezen és más a az MHT szempontjából jelentős, szándékoltan provokatív megfogalmazású kérdések megbeszélésére kívánjuk összehívni tagjainkat a

A  MAKÓ  33.  KLUBNAPJÁRA,

melynek témája a

 

Tájékoztatás, Kivizsgálás és Ellátás a Menopausa Szakambulanciákon

 

**************************************************

A klubnapot a hagyományainknak megfelelő formában,

2004. február 28.-án szombaton

délelőtt 10.00-kor tartjuk

ÓBUDÁN

A  Régi  Sípos  Halászkert Vendéglő

emeleti termében

(III. Lajos utca 46.)

 

Tudományos Program:

Moderátor:

Tóth Károly Sándor egyetemi magántanár (Szent Margit Kórház, Budapest)

 

Előadók és témák:

 

1./      Barna János főorvos (OSEI),

          Kornafeld János adjunctus (Jósa András Kórház, Nyíregyháza):

Hogyan és miről tájékoztassuk pácienseinket a menopausa ambulanciákon (20 perc)

 

2./      Bőze Tamás egyetemi tanársegéd  és Magyar Zoltán egyetemi adjunctus (SE I.sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika)

Milyen kivizsgálás indokolt és szükséges a menopausa ambulanciákon (20 perc)

 

3./      Pap Károly főorvos(Jósa András Kórház, Nyíregyháza): 

          Ellátás a menopausa ambulan-   ciákon (20 perc)

 

VITA           VITA           VITA

 

Tisztelt Kollégák! Kedves Barátaink!

 

Kérjük jelenlegi rendezvényünkre minden Menopausa Szakambulancia képviseletében jelenjen meg valaki, lehetőleg annak vezetője! Kérjük továbbá, hogy minden ambulancia nézze át a honlapon vajon helyesen vannak-e beírva az adatai, szükség esetén kérjük helyesbítse azokat (www.mmt.hu ).

Mint ismeretes az MMT Vezetősége legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy az 5. Kongresszus absztrakt kötetét, az aktualitás-vesztés és magas nyomdai költségek miatt nyomtatott formában nem jelenteti meg, viszont felteszi a honlapunkra (www.mmt.hu), ahol a MAKÓ időpontjára már mindenkinek rendelkezésére áll. Ez lehetővé teszi a citálhatóságot és azt is, hogy bármely szerző, aki mindezidáig nem érezte indítatva magát előadása összefoglalójának leadására, azt az év folyamán megteheti, és bekerülhet a kötetbe, ha azt beküldi Dr. Gulyás Péter főorvosnak a menopau@hungary.net  E-mail címre.

 

**************************************************

T Á R S A S   E B É D

 

A MAKÓ Összejövetelét Támogatja és a

Résztvevőket  Társas Ebéden

Vendégül Látja az

MSD Kft

 

Találkozunk

február utolsó szombatján

Óbudán!

**************************************************

Budapest, 2004. február 16.

 

Az MMT vezetősége és a

SZMK Menopausa Szakambulanciája nevében,

baráti üdvözlettel,

 

 
Dr. Tóth Károly S.   Dr. Pap Károly

MMT elnök               következő elnök            

 

Dr. Gulyás Péter   Dr. Ács Nándor

szervező, SZMK     MMT főtitkár